E  
PROBLEM ÇÖZME STRATEJİLERİ  
   
Problem Çözenler Tesekkür

Problem çözme, kisinin gerçek ya da disiplinler arasi durumlarla karsilastiginda, onlarla yüzlesip onlari çözerken zihinsel islevlerini kullanma kapasitesidir. Burada çözüm yolu apaçik degildir.

OECD (Ekonomik Isbirligi ve Gelisme Organizasyonu)
PISA (Uluslararasi Ögrenci Degerlendirme Programi)

Stratejiler

1-Şema Çizmek

2-Liste Hazırlamak

3-Tahmin ve Kontrol Etmek

4-Bölmek ve Yönetmek

5-Örüntü Aramak

6-Sondan Baslamak

7-Karisik Problemler

a

ÖĞRENCİLERİNİZE PROBLEM ÇÖZMEYİ ÖĞRETMEK

1. Öğrencilerinize ÇÖZEBİLECEKLERİ problemler veriniz.

Bu, en temel özelliktir. Problem çözmenin zevki, problemleri ÇÖZMEKTE yatar. Problem çözmenin acısı da problemleri çözememektir. Problem çözmekten ZEVK alan öğrenciler, problem çözmek isterler. Sadece hayal kırıklığı yaşayan öğrenciler, daha fazla problem çözmeyi DENEMEK BİLE istemezler. İyi bir problem çözen kişi olmak için, öğrenciler önce problemleri çözeceklerine İNANMALIDIR. Bu yüzden onlara ÇÖZEBİLECEKLERİ problemler vermelisiniz. 

2. Öğrencilerinize çözmek için zor GÖRÜNEN problemler veriniz.

Bu da temel bir özelliktir. Öğrencilerinize çözmeleri için verdiğiniz BÜTÜN problemler  KOLAY problemlerse zor problemleri çözeceklerine inanmayacaklardır. Bu yüzden onlara zor gibi GÖRÜNEN ama –denerlerse- çözebilecekleri problemleri çözmeyi ÖĞRETMELİSİNİZ! Problemler sadece çözülmeden önce zor gibi görünürler. Çözüldükten sonra, problemler kolaydır.

3. Öğrencilerinize zor GÖRÜNEN problemleri NASIL çözeceklerini öğretiniz

Çözüm açık olmadığında, problemler zor görünür. Genellikle zor problemler bir dizi –başlangıçta GÖRÜNMEYEN mantık BASAMAKLARIYLA çözülür! Çözümün bütün adımları hemen görülebilirse problem zor değildir. Ancak iyi problem çözenler problem çözmeyi DENEMEK ile işe BAŞLARLAR. BİRİNCİ BASAMAĞI kullanır ve ikinci basamağı ararlar. İkinci basamağı görmezlerse DEĞİŞİK bir birinci basamak kullanırlar. Diğer bir deyişle, iyi problem çözenler zor görünen problemleri, nasıl çözeceklerini merak ederek değil, DENEYEREK çözmeye çalışırlar.

4. Öğrencilerinize problem çözme YÖNTEMLERİNİ öğretin.

Problem çözme YÖNTEMİ, öncelikle birinci basamağı işaret eder ve problemi çözen kişiye ikinci basamağı bulmasında yardımcı olur. İyi problem çözenler vazgeçmezler, farklı bir yöntem, farklı bir birinci basamak denerler, daha sonra ikinci basamağı ararlar.

BU INTERNET SİTESİNDE ELE ALINAN PROBLEM ÇÖZME YÖNTEMLERİ

5.  Ilk önce, ögrencilerinize hangi stratejiyi kulanacaklarini söyleyin ama daha sonra onlardan kendilerince daha etkili olan stratejiyi bulmalari için strateji SEÇMELERI ve DENEMELERINI isteyin..

Ögrencilerinize her bir problem çözme stratejilerini anlatin. Her bir problem çözme stratejisi için örnek problemler ve deneyimli ögrencilerin problemleri nasil çözdüklerini gösteren örnek çözümler bulacaksiniz. Ilk önce, ögrencilerinize hangi stratejiyi kullanacaklarini söyleyin. Bu sekilde problemler biraz daha kolaylasmis olacak ve ögrenciler her bir stratejiyi sirayla deneyerek pratik yapmis olacaklar. En sonunda, ögrencilere hangi stratejiyi kullanacaklarini söylemeyeceksiniz, bunun içinde problemleri “karisik problemler” den seçebilirsiniz.

 

PROBLEM ÇÖZME STRATEJİLERİ

Anasayfa / Sayfa Başı